10 silných žen, které pomohly změnit svět a staly se ikonami

2234

I když se mnozí mizogýni na čele s americkým prezidentem domnívají, že svět patří mužům, není tomu tak.

Historii totiž psalo a stále píše i množství odhodlaných, silných a sebevědomých žen, které se nebáli prosadit své ideály a názory a pomohly díky tomu změnit pohled společnosti na ženské pohlaví, ale také změnit společnost jako takovou. Postupem století to byly mnohé panovnice či bojovnice, posledních sto let to byly a stále jsou například i tyto obdivuhodné dámy z různých sfér, které si třeba připomenout:

Princezna Diana (1961 – 1997)

Mnozí ji nazývají najikonickejšou ženou 20. století. V Británii se stala rychle po sňatku s princem Charlesem miláčkem národa pro její milé vystupování či cit pro módu a rychle si získala přezdívku „královna srdcí.“ Aktivně se také zapojila do charitativních projektů – dělala kampaň na osvětu proti AIDS, pomáhala organizacím pečujících o bezdomovce či lidi zraněné ve válce. Památným se stal jejím do té doby nevídaný zvyk – podávala si ruce s „obyčejnými“ lidmi ale i nemocnými – v roce 1991 například obletěla svět fotografie, jak si podává ruku bez rukavice s člověkem nemocným na AIDS. Přispěla také k modernizaci britské monarchie a bojovala i za práva žen. Nezapomenutelnou ikonou zůstává i po 20 letech od její smrti.

Audrey Hepburn (1929-1993)

Audrey je dnes známá především jako hollywoodská ikona s nezaměnitelným kouzlem osobnosti a glamourem. Ne všichni však vědí, že tato oscarová herečka a modelka byla mnohem víc než jen stylovou hvězdou. V 50-tých letech pracovala pro Unicef a po její poslední herecké roli se stala ambasadorkou dobré vůle pro charitu. Zbytek svého života zasvětila pomáhání dětem v nejchudších zemích světa.

Matka Tereza (1910 – 1997)

Drobná žena pocházející z Albánie se stala symbolem pomoci chudým. V roce 1929 vyjela do Indie, kde vybudovala misionářskou komunitu s 13 členy, z níž se postupně stala globální síť s více než 4000 sestrami, které vedly sirotčince a AIDS hospice po celém světě. I když je ještě i dnes Matka Tereza kritizována pro mnoho činů a vyjádření (odsuzovala antikoncepci, potraty a dokonce se setkávala s diktátory), vítězka Nobelovy ceny za mír i tak inspirovala množství dobrovolníků k charitativní práci a je tomu tak dodnes.

Coco Chanel (1883 – 1971)

Coco pomohla k revoluci ženské módy na počátku 20. století představením volnějších a pohodlnějších střihů, které osvobodily ženy od korzetů a těžkých doplňků, které do té doby dominovaly módnímu průmyslu. Coco se narodila ve Francii do chudé rodiny, ale dokázala se vypracovat na uznávanou návrhářku, která přinesla do ženské módy kousek mužské estetiky a pohodlnosti. Proslavila se kostýmy, malými černými šaty a parfémem Chanel no. 5. Stala se tak první návrhářkou, která představila svoji vůni.

Královna Alžběta II.

Žádný britský panovník se neudržel na trůnu déle než 90letá Alžběta II., která kraluje Británii již 65 let. Zároveň je nejstarší žijící vládkyní. Svou zemi převedla přes různé složité období a s hrdostí ustála mnoho turbulencí. Zároveň si zanechala svůj nezaměnitelný módní vkus, odhodlanost a optimismus i přes zdravotní problémy.[dalsia_strana]