10 způsobů, jak se chránit před rakovinou: Co ano a co určitě ne?

2006

Víte, čemu je třeba se vyhýbat a jak se před rakovinou chránit? Zde jsou nejdůležitější kroky v rámci prevence.

Zdravá životospráva, dostatek pohybu a pravidelné absolvování preventivních prohlídek jsou základními momenty péče o zdraví a také nás umí ochránit před rakovinou, respektive snížit její riziko (pokud například máme genetickou predispozici). Vlivu různých faktorů v životě ovlivňujících vznik a rozvoj rakoviny se věnuje neustále mnoho vědeckých studií.

Čemu konkrétně se vyhnout a co naopak vyhledávat, pokud chcete úspěšně předcházet této potenciálně smrtelné nemoci?

Vyhněte se:

1. Slazeným nápojům

Je známo, že slazené nápoje prospívají k obezitě a cukrovce, mohou však také zvýšit riziko vzniku rakoviny dělohy. Výzkum University of Minnesota dokázal, že ženy které pijí velké množství cukru v nápojích, mají až o 87 procent vyšší riziko rakoviny dělohy.

2. Dlouhému sezení a nedostatku pohybu

Nové studie naznačují, že dlouhé sezení a nedostatek pohybu může zvýšit rakovinu tlustého střeva a dělohy o 24 procent. O 54 procent vyšší riziko rakoviny tlustého střeva mají lidé, kteří tráví celé večery před televizní obrazovkou. Proto v případě sedavého zaměstnání byste měli alespoň jednou za hodinu vstát a během pár minut se procházet.

[dalsia_strana]

3. Světlu v noci během spánku

Podle výzkumů světlo, které svítí v pokoji dokud spíme, zvyšuje riziko rakoviny vaječníků a prsu u žen. Potlačuje normální produkci melatoninu, látky, která reguluje spánek a probouzí cykly, které mohou vyvolat rakovinné bujení.

4. Čistírně

Co to má s prevencí proti rakovině? Mnoho čistíren používá chemikálie nazývané PERC – tetrachlorethylen, které způsobují poškození ledvin, jater a při opakované expozici mohou vyvolat rakovinu. Pokud musíte použít služby čistírny, oblečení před tím než ho budete nosit důkladně venku vyvětrejte.

[dalsia_strana]

Dopřejte si:

5. Rezistentní škroby

Nacházejí se v zelených banánech, ovesných vločkách, bílé fazoli. Mají schopnost snížit riziko rakoviny tlustého střeva, která je nejčastěji způsobena stravou s vysokým obsahem červeného masa. Rezistentní škroby se nazývají i superpotraviny pro naše střeva, zvyšují příjem prebiotik, snižují hladinu cukru v krvi, zlepšují metabolismus.

 

6. Brokolici vařenou na páře

Tato zelenina má řadu výhod pro naše zdraví, proto je považována za superpotravinu, kterou bychom měli jíst co nejčastěji. Nejvíce cenných živin si udrží, když ji nevaříme ve vodě, ale jen na páře.

Dopřejte si často i ostatní sestry brokolice: zelí, květák, protože, pokud je budete jíst alespoň jednou týdně, snížíte si riziko vzniku rakoviny ledvin.

[dalsia_strana]

7. Česnek

Allylové sirné sloučeniny v česneku stimulují přirozenou obranyschopnost imunitního systému proti rakovině a zároveň mají potenciál zbavovat tělo rakovinotvorných chemikálií. Pravidelná konzumace česneku snižuje až o 50 procent riziko rakoviny tlustého střeva.

8. Para ořechy

Selen, obsažený v těchto chutných ořechách má schopnost „přesvědčit“ rakovinné buňky, aby spáchali sebevraždu a pomáhá v nich opravit DNA. Dvěstě mikrogramů selenu denně (dva para ořechy) podle studie Cornell University a University of Arizona stačí k tomu, aby o 63 procent kleslo riziko rakoviny prostaty, o 58 procent riziko rakoviny tlustého střeva a konečníku, o 46 procent rakoviny plic a o 39 procent celkových úmrtí na rakovinu. Důležité však je získat dostatek selenu ze stravy, ne z potravinových doplňků.

[dalsia_strana]

9. 15 minut denně na slunci

Dlouhý pobyt na ostrém slunci je škodlivý, ale každý z nás potřebuje dávku vitamínu D, který naše tělo získává přímo ze slunce. Stačí 15 minut denně být na slunci. Nedostatek vitaminu D umožňuje rakovinným buňkám šířit se. Také přispívá k podpoře správného zrání a reprodukce buněk. Nízká hladina vitaminu D zvyšuje riziko rakoviny prsu, prostaty, vaječníků, žaludku, ale i tlustého střeva.

10. Další potraviny snižující riziko

Tyto snižují riziko rakoviny, pokud je konzumujeme často:

kiwi
červené hrozno
cibule
mléko
kvašené zelí
zelený čaj

Naopak ne řekněte tímto:

hranolkům a chipsům

uzeným a nakládaným potravinám

škodlivost grilovaného masa snížíte jeho marinováním v pivu nebo ve víně po dobu dvou hodin před vařením