5 najzáhadnejších fenoménov, ktoré sa stávajú každému z nás, ale vedci ich nedokážu vysvetliť

3837

V minulosti sme sa k podobnej tématike už niekoľkokrát vyjadrovali a o podobných veciach sme napísali už nespočetne článkov.

Dnes sa pozrieme na 5 javov, na ktoré hľadali vysvetlenie už mnohí. Dokonca aj vedci, ktorí sa pokúšali poskytnúť vysvetlenie týchto fenoménov zlyhali a svoju túžbu po odpovedi doteraz neuspokojili. Ktoré sú tie najväčšie, dodnes nevysvetlené tajomstvá? Prečo sa dejú, ako fungujú a prečo ich nedokážeme vysvetliť? To všetko sa dozviete v tomto článku, preto sa nenechajte rušiť a pokračujte v čítaní.

Déjà vu

Tento pocit pozná celkom iste každý z vás. Déjà vu v preklade znamená „už videný“ a pomenúva zvláštny pocit, ako by sme danú situáciu už kedysi raz zažili. Ako je však možné, že sa to stáva úplne každému? Študovať Déjà vu je aj pre odborníkov veľmi náročné. Nemá totiž žiadne sprievodné symptómy, ktoré by nasvedčovali, že sa Déjà vu blíži. Navyše sa ani navonok nijako neprejavuje. Jednoducho si pomyslíte: „aa, veď toto som už zažil!“.

Teórií, ktoré hovoria o tom, čo vlastne Déjà vu je, však existuje veľa. Francúzski vedci prišli s teóriou, že ide o zabudnuté podobné spomienky zo scén, ktoré ste kedysi dávno len pozorovali a teraz ich po dlhom čase sami prežívate. V Anglicku však túto teóriu psychológovia vyvrátili. Dokázali totiž Déjà vu vyvolať v laboratórnych podmienkach a dokázali, že tento zážitok sa vôbec nemusí opierať o naše spomienky. Záhada Déjà vu teda pretrváva naďalej.

Život po smrti

Existuje život po smrti? Fottik.eu

Existuje život po smrti? Fottik.eu

Prežitie blízkej smrti (angl. Near-death experience) je zvláštny jav, ktorý je zahalený obrovským tajomstvom. Pod prežitím blízkej smrti sa rozumie akýsi malý zázrak. Pri tomto jave totiž človek skutočne umiera, je si plne vedomý, že jeho život sa končí, ale ako zázrakom sa vracia späť do pozemského života (resuscitácia, prežitie klinickej smrti). Po „návrate“ späť sa ohromné ​​množstvo príbehov zhoduje v najväčších detailoch. Ako je to vôbec možné, keď po zástave srdca takmer okamžite prestáva pracovať aj mozog a teda nie je možné nič vnímať a nič si pamätať?

Príbehy sa zhodujú v tom, že sa títo ľudia po svojej „smrti“ dostávajú preč zo svojho materiálneho tela, výrazne sa im zostria zmysly, stretávajú sa s podivnou postavou alebo vidia len jej obrysy v ostrom svetle. Celkovo má posmrtný zážitok 12 bodov programu, ktoré sa objavujú prakticky u všetkých ľudí, ktorí toto zažili. A existuje ich skutočne veľa. Publikácie o týchto zážitkoch vydávajú najväčší odborníci vo svojich lekárskych odboroch. Príbehy zbierajú od svojich pacientov, ale prečo sa to vlastne deje a aká je podstata týchto zážitkov dodnes nikto netuší.

Zvláštne bzučanie

Tajomný nízkofrekvenčný zvuk, ktorý pripomína bzučanie, sa v angličtine nazýva The Hum. Vedci si ho nevedia vysvetliť a dodnes neprišli na príčinu jeho tajomného bzučania. V americkom meste Taos, štát Nové Mexiko, privádza tento zvuk obyvateľov mesta na pokraj zúfalstva. Zvuk prichádza z púšte a nikto nevie, kde vlastne vzniká. The Hum často vedie k vážnym psychickým poruchám a dokonca priviedol pár ľudí aj k samovražde, pretože sa jedná o záhadný a veľmi nepríjemný zvuk, ktorý vás doslova môže pripraviť o rozum.

[dalsia_strana]