Aj s príbuznými môžete mať toxické vzťahy. Ak toto niekto z vašich príbuzných robí, prestaňte sa s ním stýkať!

4088

Rodina – to by malo byť označenie pre skupinu tých najbližších, ľudí, ktorí sa vždy podporujú a pomáhajú si. Bohužiaľ, pravda často tak ideálna nie je. Ľudia sú rôzni a toxický vzťah môže vzniknúť aj medzi členmi rodiny.

Hovorí sa, že všetky šťastné rodiny sú si podobné, ale každá nešťastná rodina je nešťastná svojím vlastným spôsobom. Za nešťastím však skoro vždy stojí toxická osoba.

TOXICKÉ OSOBY – AKO ICH SPOZNÁME?

Niektoré osoby nám doslova otravujú životy. Komunikácia s nimi nás deprimuje. Takí ľudia nám totiž dokážu vždy pokaziť náladu.

Pokiaľ je takou osobou partner, je čas na rozchod. Lenže čo robiť, keď toxický vzťah vznikne medzi dvoma členmi rodiny?

„Veď je to môj otec!“
„Stále je to môj brat!“
„Je to predsa člen našej rodiny!“

To sú veci, ktoré si hovoríme, a ktoré nám zabraňujú prerušiť kontakty s členmi rodiny.

Ako rozpoznať toxický vzťah?

Ak chceme ochrániť svoje psychické zdravie, je najlepšie kontakty s toxickými osobami čo najrýchlejšie prerušiť.

TOXICKÁ OSOBA MANIPULUJE S VAŠIMI CITMI

Taký človek je schopný vás jeden deň utešovať a vyjadrovať vám podporu, druhý deň vás pred všetkými zosmiešňuje a ponižuje. Predstiera, že sa o vás zaujíma, ale v skutočnosti ste mu ukradnutí. Snaží si k vám vybudovať dôveru, ale všetko, s čím sa mu zveríte, čoskoro roznesie k ďalším ušiam.

S takými ľuďmi nemusíte nutne prerušovať všetky kontakty. Stačí si dávať pozor na jazyk. Nehovorte s nimi o ničom osobnom, buďte rezervovaní. Buďte opatrní a neskočte na návnadu. Miesto odpovedania na otázky je lepšie sa pýtať. Nechajte druhú osobu hovoriť , len počúvajte a prikyvujte.

TOXICKÁ OSOBA HĽADÁ VÝHODY

Takých ľudí spoznáte na prvý pohľad. Pol roka o nich ani nebudete počuť, ale akonáhle niečo potrebujú, objavia sa u vašich dverí a náhle sa hrajú na najlepších priateľov. Možno potrebujú peniaze, pomôcť, alebo sa napríklad len cítia osamelo a nemajú sa na koho iného obrátiť. Či tak alebo onak, vás iba zneužívajú. Akonáhle bude ich problém vyriešený, znovu sa o vás prestanú zaujímať. Zaujímavé tiež je, že ak od takého človeka potrebujete niečo vy, zvyčajne nájde tisíc výhovoriek, prečo vám nemôže pomôcť.

Čo s takým človekom? Snažte sa takémuto človeku vyhýbať. Žiadosť o pomoc odmietnite. Na žiadne sľuby, lichôtky ani výčitky nereagujte. Možno sa vás bude snažiť dohnať k nejakej reakcii, ale buďte múdri a nediskutujte s ním, či už povie čokoľvek. Pamätajte si, že sa vás len snaží rozčúliť, vzbudiť vo vás pocit viny alebo ľútosť. Nedovoľte, aby sa vám takýto človek zaryl pod kožu.

TOXICKÁ OSOBA NIKDY NEPRIZNÁ SVOJU CHYBU

Všetci síce vedia, že pochybil, ale sám to nikdy neprizná. Naopak, svoju vinu sa snaží zviesť na niekoho iného – možno práve na vás.

Máte takého človeka vo svojom okolí? Títo ľudia bývajú tak dobrými manipulátormi, že vás časom dokážu presvedčiť, že ste sa plietli, alebo že si celú situáciu pamätáte zle. Čo s takým človekom? Ak niekto z vašich príbuzných zodpovedá tomuto opisu, snažte sa od neho držať čo najďalej! V opačnom prípade riskujete, že sa dostanete do nepríjemnej situácie. Pamätajte si, že títo ľudia vždy veľmi dobre vedia, aká je pravda. Ide len o manipuláciu. Nemá preto zmysel sa im pokúšať čokoľvek dokázať.

TOXICKÉ OSOBY NEUSTÁLE KRITIZUJÚ

Tento človek dokáže nájsť chybu úplne na všetkom. S týmto jedincom jednoducho nie je možné v kľude žiť. Využije každú chybičku, aby vás ponížil alebo zosmiešnil. Čo robiť, keď máte takú osobu medzi príbuznými?

Po prvé, snažte sa s nimi vôbec nepúšťať do žiadnych diskusií. Ak to nie je možné, pamätajte si, že vašimi zbraňami sú: zdvorilosť, kľud, vyrovnanosť a nadhľad. Vnímajte, čo druhý hovorí, a zostaňte vyrovnaný. Jeho kritiku proste ignorujte. Ak stratíte nervy a rozčúlite sa, dostane manipulátor presne to, o čo mu išlo.

Pokračujte na ďalšiu stránku a dozviete sa viac.