Byť prvá nestačí! Vedeli ste, že to ženské vajíčko si vyberá spermie, nie naopak?

8552

Vajíčko sa stretáva so spermiami, dochádza k oplodneniu, tvoria sa deti. Jednoduché? No ani nie! Zoznámte sa s pojmom ženskej receptivity, respektíve slobodnou voľbou pre ženy.

Ak pôjdeme ďalej, znamená to, že práve ženské vajíčka si vyberajú. Ako tvrdí Scott Gilbert, vývojový biológ v Swarthmore College, „vajíčka sa angažujú v dialógu so spermiami, než aby sa uzatvárali.“ Takže oplodnenie nie je vlastne dobitie, ale skôr férové vyjednávanie.

V mnohých výskumoch bolo tiež preukázané, že vajíčka majú tendenciu prilákať určitý druh spermií, ak im bude daná šanca.

Populárna predstava – závod spermií!

Každý pár, ktorý plánuje zväčšiť svoju rodinu, je vždy presvedčený, že spermie smerujú k vajíčku.

Začnime od začiatku

Všetky spermie sú pripravené, vajíčko je vo svojej najzdravšej kondícii, a tu začína závod! Ako sme sa učili v škole, milióny spermií smerujú k jednej vaječnej bunke. Keď sa X stretne s X, je to dievča a keď sa X stretne s Y, je to chlapec.

Takže teraz začneme proces odučenia! Pokračujte na nasledujúcu stranu.

Ženské vajíčka odmietajú byť submisívne. Hrajú dominantnú úlohu a volia si vlastné spermie.

Preteky? Tak počkajte!

Nikdy to neboli preteky, pretože o víťazovi bolo už dávno rozhodnuté. Jednoducho povedané, vajíčko si už zvolilo typ spermie, ktorej dovolí vstúpiť.

Ako skúmal a vysvetlil vedec Dr. Joseph H. Nadeau, vajíčka nie sú submisívne a poslušné, ale kľúčovými hráčmi v procese reprodukcie. A proti ľudskému názoru, že spermie smerujú k vajíčku, je to vlastne naopak.

Ako vysvetľuje Tichomorský severozápadný výskumný inštitút, je to práve vajíčko, ktoré uprednostňuje a odmieta spermie, a robí tak sexuálnu selekciu na úrovni bunkovej siete ešte zložitejšiu.

Ako bol Mendelov zákon napadnutý?

Mendelov zákon je podľa definície právom segregácie. To je tiež nazývané dedičským právom, podľa ktorého každý rodič nesie 2 kópie každého génu. Ďalším krokom je proces „náhodného oplodnenia“, v ktorom sú tieto gény náhodne rozdelené do gamét (sexuálne reproduktívne bunky), ktoré nesú iba jednu kópiu. Nedávne štúdie však úplne odmietli túto vieru

Dr. Nadeau uskutočnil 2 samostatné experimenty, ktoré naznačovali inú teóriu.

Jeho zámerom bolo produkovať špecifické predvídateľné pomery kombináciou génov u potomkov (na základe Mendelových zákonov).

Avšak to nedokázal dosiahnuť

Ako súčasť experimentu najprv poskytol samiciam myší jeden normálny a jeden mutantný gén, ktorý zvýšil pravdepodobnosť vzniku rakoviny semenníkov. Samce myší mali všetky normálne gény. Výsledok bol v súlade s Mendelovým zákonom.

Experiment 2

Dr. Nadeau tentoraz obrátil princíp chovu. Samcom myší dal mutantný rakovinový gén, zatiaľ čo ženy mali všetky normálne gény. A to bolo ono! Bol ohromený, keď videl, že iba 27% dostalo mutantnú verziu, zatiaľ čo očakával, že to bude niekde okolo 75%.

To, čo sme sa všetci dozvedeli o normálnych a zmutovaných verziách génov u samíc a samcov, išlo úplne mimo očakávanej kalkulácie. Z toho všetkého vyplynulo, že termínované oplodnenie nie je náhodné a preukázala sa existencie mechanizmu, ktorý dovoľuje vajíčku voliť spermie s normálnym génom namiesto mutovaným génom. Z vedeckého hľadiska sa to nazýva „geneticky zaujaté oplodnenie“.

Čo to znamená?

Bolo to vždy takto alebo si to po dlhú dobu nikto zo špičkových vedcov nevšimol?

Dr. Nadeau uviedol dôvody pre túto novo nájdenú teóriu. Domnieval sa, že sú 2 zásadné dôvody:

1. Príťažlivosť medzi semenom a vajíčkom z veľkej časti zahŕňa molekulu kyseliny listovej. Metabolizmus vitamínu B, alebo kyseliny listovej je vo vajíčku a spermii odlišný. Tieto zmeny môžu byť rozhodujúcim faktorom pre príťažlivosť spermií a vajíčok.

2. Spermie sú už prítomné v ženskom reprodukčnom trakte, keď smerujú k vajíčku. Vajíčko nemusí byť počas tejto doby plne vyvinuté. Existuje možnosť, že vajíčko ovplyvní toto rozdelenie buniek, takže jeho gény môžu byť vhodné aj pre spermie.

Myslíte si, že by tieto informácie mali byť ďalej zdieľané? Povedzte nám svoje názory a myšlienky v komentároch.