Prežila tri koncentračné tábory a po dlhých 70 rokoch prehovorila o tom, čo príšerného zažila. Príbeh tejto Češky vás vydesí

1045

Svoj hrôzostrašný príbeh Edith Fox držala v sebe dlhých 70 rokov. O tom, čo sa skutočne stalo, nikdy ale hovoriť nechcela. Bolo to pre ňu priveľmi bolestivé.

Edith Fox, predtým Weingarten, sa narodila v Tepliciach (Teplice-Šanov). Edith teraz žije v Tucsone v Arizone. V posledných mesiacoch sa jej zdravotný stav začal zhoršovať a Edith si povedala, že si svoje tajomstvo nechce vziať do hrobu.

Vo veku 90 rokov prvýkrát prehovorila o svojich strašných zážitkoch z dospievania, ktoré strávila skoro celé v koncentračných táboroch.

Edith mala 5 bratov, Heskela, Ignata, Sama, Harryho a Zigmanta. 2 z nich boli naverbovaní do Československej armády. Edith mala ešte len 13 rokov, keď sa všetko začalo sypať medzi prstami. Začiatkom druhej svetovej vojny v roku 1941 sa dali veci do pohybu. Jej úspešná rodina bola prinútená odísť do Poľska, kde im bola prisľúbená práca a prístrešie. Nič z toho ale nebola pravda. Ihneď po prekročení Poľských hraníc boli ľudia masakrovaní. Každý, kto bol pomalý, bol zastrelený.

Taký osud stretol aj Edithinu matku. Edith prosila, aby ju zastrelili tiež, pretože už naďalej nechcela znášať bolesť a hrôzu, ktorú mala pred očami, ale jej prianiu vyhovené nebolo, pretože ju potrebovali na prácu. Edithine hrôzostrašné slová popisujú, ako videla rabína, ktorému nacisti odrezali nohu. Ten tam potom ležal tak dlho, kým nezomrel.

[dalsia_strana]