Prežila tri koncentračné tábory a po dlhých 70 rokoch prehovorila o tom, čo príšerného zažila. Príbeh tejto Češky vás vydesí

1128

Od rozdelenia mužov a žien už Edith nikdy nevidela zvyšnú časť svojej rodiny

Spolu s jej kamarátkou bola odvedená do Poľského geta Stanislau, kde sa museli starať asi o 300 bábätiek. Bábätká sa ale ďalších dní nedožili. Onedlho prišli nacisti a všetky deti nahádzali do nákladiakov, ako keby boli nejaký odpad. Dievčatám neostávalo nič iné, než sa opäť ukryť a ticho vyčkávať, než sa všetko upokojí. Dievčatá utiekli do bunkru, kde však nebolo veľa miesta. Museli sa ukryť do pivnice, kde bol krb a vliezť do komína. Nacisti všetkých v bunkri povraždili.

Po 3 dňoch začal pochod k Maďarským hraniciam. Jej kamarátka Leah bola počas úteku zabitá a Edith bola znovu chytená a odvedená do Osvienčimu. Edith zasiahol opäť scenár ako z hororu a prišlo na rozdeľovanie, o ktoré sa staral samotný Mengele. Rozdelenie na smrť alebo nekonečnú prácu, ktorá spočívala v státí 8 hodín denne pri páse a vyrábaní nábojov pre nacistické zbrane. Niektorí väzni boli natoľko zúfalí, že sa rozbehli proti elektrickému plotu a páchali samovraždu.

Vojna sa pomaly blížila ku koncu a nacisti vymysleli plán, ako sa čo najrýchlejšie zbaviť čo najviac Židov.

Edith povedala, že boli neuveriteľne zohratí a vo všetkom mali systém.

Všetky živých nahádzali do vlaku. Bez jedla, bez vody a bez miesta ich nechali umierať a šliapať po sebe. Niečo tak neľudského si zrejme nikto z nás nevie predstaviť. Keď sa tam váľali mŕtve telá, Edith si povedala, že ak už má umrieť, umrie aspoň pri úteku. Cez noc, kedy vlak išiel pomalšie, z neho vyskočila. Niekoľko ďalších ľudí to skúsilo tiež, ale väčšina bola zastrelená. Keď vyskočila, buchla sa hlavou o strom. Myslela si, že ju postrelili. Edith si ale len zlomila nos. Bohužiaľ bola znova zajatá a spolu s ďalšími dievčatami bola odvedená do tábora v Terezíne. Tu sa dievčatá pokúsili znásilniť, vďakabohu sa tak nestalo. Prvé dievča začalo revať a bolo zastrelené, čo tým ostatným zachránilo život.

[dalsia_strana]