TEST: Čo o vašej osobnosti vypovedá obľúbenosť jedného zo štyroch období? Prečítajte si, čo to o vás prezrádza

4101

Niektorí ľudia majú radi dlhé a teplé letné dni, zatiaľ čo iní majú radi chladnejšie jesenné počasie. Prečo sa k niektorému ročnému obdobiu prikláňame viac a k inému menej? Mohla by psychológia vysvetliť naše sezónne preferencie?

Sezónne zmeny svetla a teploty môžu hrať dôležitú úlohu v tom, ako myslíme, cítime a správame sa. Obľubujete nejaké ročné obdobie viac ako ostatné?

Už dlho je známe, aký vplyv majú naše ročné obdobia na našu náladu. Vlhké zimné mesiace sú známe tým, že spôsobujú sezónnu afektívnu poruchu, známu ako „zimný blues“. Začiatok jari v nás znovu prebúdza pozitivizmus v závislosti na tom, koľko času strávime vonku. Prekvapivé výsledky jednej štúdie dokonca zistili, že ľudia, ktorí prežili pred narodením letné mesiace ešte v maternici, neskôr zomierali skôr na srdcové ochorenie v zimnom období.

Teplota má tiež vplyv na naše správanie

V jednej štúdii v roku 2014 boli ľudia v teplejších miestnostiach náchylnejší k tomu, aby vnímali správanie zločinca ako impulzívne a skratové, zatiaľ čo v chladných miestnostiach rovnakého podozrivého považovali za chladnokrvného vraha.

Ďalšie štúdie sa zaoberali tým, ako pôsobia jednotlivé osoby na ľudí, ktorí vo svojich rukách držali nápoje rôznych teplôt.  Ľudia s horúcimi nápojmi boli pre nich atraktívnejší a hodnotili ich pozitívnejšie ako tých, ktorí držali studené nápoje.

Účinok svetla na organizmus sa prejavuje hlavne skutočnosťou, že keď dostávame menej svetla, telo uvoľňuje hormóny, ktoré spôsobujú letargiu.

Niektorí ľudia preto na jeseň a v zime zažijú sezónnu afektívnu poruchu. Počas temnejších, kratších dní sa môžu cítiť deprimovaní a strácajú záujem o obvyklé činnosti. Medzi príznaky patrí zvýšená únava a chuť k jedlu.

Čo o vás teda vypovedá vaše obľúbené ročné obdobie? Pokračujte na nasledujúcu stranu!

Čo o vás vypovedá vaše obľúbené ročné obdobie?

JAR

Jar predstavuje čas, kedy temné dni zimy ustupujú do zabudnutia, vonku sa všetko zmení na zelenú farbu a začína sa otepľovať.

Ak je vaším obľúbeným obdobím jar, túžite po nových zážitkoch a reštarte, ktorý potrebujete po dlhej, chladnej zime.

LETO

Leto je o dlhších, teplejších a slnečných dňoch. Ak uprednostňujete tieto dni, milujete byť vonku a žiť aktívnym životným štýlom.

Teplé mesiace leta umožňujú cestovať a užívať si outdoorové aktivity. Ste pravdepodobne extrovert a ľudia vás nazývajú optimistickým, príjemným a asertívnym.

JESEŇ

Jeseň „má krajší zrak než v dusné časy za leta: hneď sa usmeje, hneď opäť v túžbach zadumá, oblačných sklopiac víček riasy.“ Tak Hviezdoslav vyjadril v Hájnikovej žene kúzlo jesene.

V podstate súhlasil s psychológmi, že predstavuje druhé obnovovacie obdobie v roku, rovnako ako jar. Ak dávate prednosť tejto sezóne, neustále túžite po zmene.

ZIMA

S chladnými mesiacmi je príležitosťou pre všetkých, ktorí sú introvertní a cítia sa dobre vo svojom domove.

Byť schúlený na gauči v teplom svetri s teplým nápojom v ruke môže znieť ako vaša predstava o ideálnom popoludní.

Popri tom, ako psychológovia skúmali preferencie ročných období, zistili, že sezónne zmeny teploty a svetla môžu mať vplyv na naše správanie a náladu. Jedna štúdia dokonca naznačovala, že mesiac, v ktorom sa človek narodil, môže vplývať na jeho osobnosť. Napr. tí, ktorí sa narodili v zime, mali menšiu pravdepodobnosť, že budú mať vznetlivý temperament.