TEST: Čo o vašej osobnosti vypovedá obľúbenosť jedného zo štyroch období? Prečítajte si, čo to o vás prezrádza

3722

Niektorí ľudia majú radi dlhé a teplé letné dni, zatiaľ čo iní majú radi chladnejšie jesenné počasie. Prečo sa k niektorému ročnému obdobiu prikláňame viac a k inému menej? Mohla by psychológia vysvetliť naše sezónne preferencie?

Sezónne zmeny svetla a teploty môžu hrať dôležitú úlohu v tom, ako myslíme, cítime a správame sa. Obľubujete nejaké ročné obdobie viac ako ostatné?

Už dlho je známe, aký vplyv majú naše ročné obdobia na našu náladu. Vlhké zimné mesiace sú známe tým, že spôsobujú sezónnu afektívnu poruchu, známu ako „zimný blues“. Začiatok jari v nás znovu prebúdza pozitivizmus v závislosti na tom, koľko času strávime vonku. Prekvapivé výsledky jednej štúdie dokonca zistili, že ľudia, ktorí prežili pred narodením letné mesiace ešte v maternici, neskôr zomierali skôr na srdcové ochorenie v zimnom období.

Teplota má tiež vplyv na naše správanie

V jednej štúdii v roku 2014 boli ľudia v teplejších miestnostiach náchylnejší k tomu, aby vnímali správanie zločinca ako impulzívne a skratové, zatiaľ čo v chladných miestnostiach rovnakého podozrivého považovali za chladnokrvného vraha.

Ďalšie štúdie sa zaoberali tým, ako pôsobia jednotlivé osoby na ľudí, ktorí vo svojich rukách držali nápoje rôznych teplôt.  Ľudia s horúcimi nápojmi boli pre nich atraktívnejší a hodnotili ich pozitívnejšie ako tých, ktorí držali studené nápoje.

Účinok svetla na organizmus sa prejavuje hlavne skutočnosťou, že keď dostávame menej svetla, telo uvoľňuje hormóny, ktoré spôsobujú letargiu.

Niektorí ľudia preto na jeseň a v zime zažijú sezónnu afektívnu poruchu. Počas temnejších, kratších dní sa môžu cítiť deprimovaní a strácajú záujem o obvyklé činnosti. Medzi príznaky patrí zvýšená únava a chuť k jedlu.

Čo o vás teda vypovedá vaše obľúbené ročné obdobie? Pokračujte na nasledujúcu stranu!