Dievčine v 11 rokoch prestal fungovať mozog. Po 4 rokoch v kóme sa zobudila a dnes má zlatú medailu z paralympiády!

2441

Viktória Arlenová má síce len 23 rokov, ale vo svojom živote prekonala viac prekážok a utrpenia než ktokoľvek iný za celý život.

Od roku 2006 do roku 2010 sa potýkala s kombináciou dvoch extrémne vzácnych ochorení – transverzálnou myelitídou, ktorá spôsobuje zápal miechy, a akútnou diseminovanou encefalomyelitídou, ktorá zasa vyvoláva opuch mozgu. Výsledkom tejto vražednej kombinácie bolo, že sa ocitla vo vegetatívnom stave.

Štyri roky svojho života teda strávila nehybne a v tichosti na lôžku, pričom dva roky z týchto štyroch dokonca plne vnímala svoje okolie, ale nemohla s ním komunikovať. Inak povedané, šlo o nočnú moru.

Ako malá bola Viktória veľmi aktívna

Narodila sa ako trojča k dvom bratom a milovala tanec, plávanie a hokej, teda až do veku 11 rokov. Vtedy sa u nej začali objavovať symptómy, ktoré jej rodičia najprv vnímali ako chrípku, ale nakoniec sa z nich stala veľmi vážna choroba, ktorá ich dcére úplne zmenila život. V 11 rokoch dostala najprv zápal pľúc, o dva týždne neskôr ochrnula od pása dole, a nakoniec skončila v kóme.

Lekári si v tej dobe vôbec nevedeli dať rady s jej diagnózou, a tak musela dievčina sledovať, ako ju jej vlastné zdravie postupne zrádza. Nakoniec stratila aj kognitívne funkcie a prestala vnímať.Veľmi som sa bála. Vedela som, že keď prestanem bojovať, nebudem už musieť trpieť tie bolesti – ale smrť bola tým ľahkým riešením. Neustále som si pripomínala tie dobré veci a že tu stále som“, povedala Viktória v rozhovore pre časopis People.

Vďaka tejto mentalite sa jej podarilo prežiť a s postupom času sa začínali objavovať pozitívne zmeny

Rodina jej zariadila doma vlastnú „nemocničnú izbu“, aby sa mohli o ňu starať a rozprávať na ňu. Aj keď nevedeli, či počuje, Viktórii to veľmi pomohlo a v roku 2009 so svojou matkou naviazala očný kontakt. Potom sa objavila aj pohyblivosť na rukách a onedlho sa z nej stala opäť hovoriaca dievčina s úsmevom na perách. Jediným negatívom bolo, že lekári povedali, že zvyšok života strávi na invalidnom vozíku. Ale ani to ju nezastavilo.

V roku 2012 sa dostala do plaveckého paralympijského tímu Spojených štátov amerických a zúčastnila sa paralympiády v Londýne, odkiaľ si priniesla tri strieborné medaily, jednu zlatú a prekonaný svetový rekord.

Na ďalšej strane si môžete prečítať, ako začala znovu chodiť a stala sa celebritou!