Idete sa zblázniť od nervov, keď vedľa vás niekto hlasno prežúva? Možno ste geniálny!

3011

Všimli ste si, že vás až nepochopiteľne vytáča, keď ľudia vedľa vás pijú, žujú, hryzú si nechty, sŕkajú, hlcú, posmrkujú, pískajú, funia alebo napríklad už len to, že dýchajú? Môže to znamenať, že ste nadpriemerne tvorivý človek.

Kedy naposledy vám niekto úplne znechutil vaše jedlo svojím hlasným prežúvaním? Bol to niekto z vašej rodiny pri večeri alebo spolupracovník v práci pri vedľajšom stole? Niektorým ľuďom sa dosť možno začne dvíhať tep, len keď to čítajú. Ak ste jednou z týchto nešťastných duší, máme pre vás novinku: trpíte tzv. misofóniou.

Doslovnou definíciou misofónie je nenávisť voči zvuku.

Avšak ľuďom, ktorí ňou trpia, nepôsobí zlosť všetko, čo počujú. Jedná sa o konkrétne spúšťače, ktoré môžu viesť až k takmer nekontrolovateľnému hnevu. Misofónici vedia, že akonáhle začujú jeden z týchto spúšťacích zvukov, ktorým môže byť napríklad hlasné žutie či chrápanie, nemožno ho odfiltrovať.

Ich pozornosť sa na neho upne a zachváti ich túžba povedať jeho pôvodcovi, aby s tým ihneď prestal.

Trpíte touto poruchou tiež vy? Ak áno, tak nezúfajte. Môže to totiž tiež znamenať, že ste geniálny!

Nehovoríme tu však o nejakej miernej netolerancii niektorých zvukov, jedná sa o pomerne vážnu poruchu, ktorá vyvoláva veľmi silné emócie a môže mať nesmierne škodlivý vplyv na medziľudské vzťahy. Pre týchto ľudí je totiž napríklad neznesiteľné, keď sedia pri stole s rodinou a niekto z nich žuje s otvorenými ústami.

Misofónik sa v ten moment nie je schopný zapojiť do konverzácie.

Všetku svoju pozornosť a energiu totiž sústredia na to, aby nezakričali: „Zavri už tú hubu!“ Táto porucha paradoxne nepostihuje najviac tých, ktorí ňou trpia, ale práve ich najbližších. Môže viesť k zúrivým hádkam kvôli úplným maličkostiam, ako je napríklad srkanie čaju.