Mávate často pocit, akoby vás niekto sledoval? Nie ste blázon! Toto je psychologické vysvetlenie

2321

Pravdepodobne sa to stalo už každému z nás. Kráčame si takto po ulici a zrazu máme nepríjemný pocit toho, že za nami niekto ide, alebo nás niekto sleduje. Čo to ale znamená? Je to realita, alebo sa s nami naša myseľ hrá?

Neskoro večer kráčate v slabom svetle lámp tmavou ulicou. Premýšľate nad všetkým možným, no kdesi vzadu v hlave máte tichý nepríjemný pocit, že niekto ide za vami. Otočíte sa a nikto tam nie je, no pocit zostáva.

Iná situácia. Cestujete v autobuse alebo čakáte v rade a na tele cítite niečí pohľad. Obzriete sa okolo a odrazu sa vám stretne pohľad s niekým, kto sa na vás uprene díva. Ako je možné, že ste to vedeli? Máme zmysel pre cudzie pohľady? Prečo máme pocit, že sme pozorovaní, aj keď evidentne nevidíme toho, kto sa na nás díva? Prinášame vám psychologické vysvetlenie.

Niekedy tento pocit nebol opodstatnený, niekedy sme si to jednoducho namýšľali. Aj tak je otázne prečo, keď sme mali ten zvláštny dojem, často sme sa nemýlili a niekto sa na nás díval. Nuž, naše oči vidia viac, než si myslíme. A nie len ony. Zmyslami prijímame omnoho viac informácií, než sme schopní spracovať vo vedomí a preto plynule prechádzajú do nášho podvedomia, kde si žijú svojím tajným životom a občas sa dostanú na povrch. Práve tieto presahy sú tie prípady, keď máme pocit, že sa na nás niekto díva a zistíme, že je to naozaj tak.

Ako vlastne funguje náš zrak?

[dalsia_strana]