Nechutné!!! Letuška prezradila tajomstvá z paluby: Prečo by ste nikdy nemali piť kávu v lietadle?!

2466

Neuveríte! Letuška, ktorá pracovala dlhé roky v leteckom priemysle prezradila, odkiaľ sa berie voda na prípravu horúcich nápojov v lietadle.

Možno ste si už niekedy všimli, že letušky v lietadle nepijú žiadne horúce nápoje. Možno by ste si mysleli, že dôvodom je to, že sú v práci a nemajú na to čas. Podľa istej letušky je však dôvodom niečo omnoho nechutnejšie.

Prečo by ste na kávu počas letu mali radšej zabudnúť?

V rozhovore istá letuška priznala, že žiadne nápoje pripravované z horúcej vody nikto z nich nepije. „V lietadle si nedávame ani kávu, ani čaj,“ hovorí. Prečo je tomu tak? Dôvod vás môže celkom prekvapiť. Tieto horúce nápoje tú totiž pripravované z vody, ktorá tečie z vodovodného kohútika a nie z balenej vody. Práve v tom je ten háčik.

Káva v lietadle, len to nie!

Ak ste už niekedy cestovali lietadlom, obzvlášť dlhšie trasy, určite vám letuška ponúkla nejaký nápoj. Kávu, alebo čaj ste si na skrátenie dlhého letu radi vypili. Letuška však prekvapila tým, že prezradila, odkiaľ pochádza voda, z ktorej sa pripravujú obľúbené teplé nápoje.

Istá štúdia z roku 2004 odhalila, že 12,6 percent vzoriek vody z lietadiel obsahovali koliformné baktérie. Tie sú indikátorom toho, koľko fekálnych jednotiek sa vo vode nachádza. „Koliformné baktérie spolu s baktériami E. coli sú ukazovateľom toho, koľko iných choroboplodných organizmov môže byť vo vode, ktoré by mohli ohroziť zdravie ľudí,“ píše sa v štúdii.

Prečo je to tak?

Na ďalšej strane sa dozviete viac!!!

Letuška súhlasí so všetkými cestujúcimi, ktorí sa sťažujú na chuť kávy v lietadle. Vôbec sa vraj nediví, keď sa jej pasažieri po vypití kávy či čaju sťažujú. Za nepríjemnú chuť je podľa nej zodpovedná voda, ktorá sa používa na prípravu týchto nápojov. „Pri príprave horúcich nápojov používame presne tú istú vodu, ktorou pasažieri v lietadle splachujú toalety a umývajú si ruky. Ak by sme chceli vodu prevariť, nie je to možné kvôli tlaku v lietadle,“ šokuje mladá žena. Aj tento spôsob by však bol pravdepodobne zbytočný.

Aby to bolo ešte horšie americká Agentúra pre ochranu životného prostredia (EPA) zistila, že zo 158 skontrolovaných lietadiel mali dve z nich pozitívne testy na baktériu E. coli, ktorá spôsobuje hnačku a žalúdočné kŕče.

Prečo je ale problém v tečúcej vode z lietadla?

Je to rovnaká voda, aká putuje vodným systémom v záchodoch…“, prezradila letuška. “Nedávno sme mali test na baktériu E.coli v našej vode a neprešla. Prišiel údržbársky tím, postláčal zopár gombíkov a naraz test prešiel. Radšej sa vyhnite všetkým teplým nápojom. Balená voda je samozrejme v poriadku.“

Ako odpoveď na túto štúdiu EPA zmenila predpisy a donútila tak letecké spoločnosti spĺňať prísnejšie smernice. Podľa nich musia vodu pravidelne dezinfikovať a aspoň raz ročne ju testovať. Nanešťastie nové pravidlá ešte zrejme nepriniesli žiadaný výsledok. V roku 2012 EPA opäť testovala vodu a výsledky boli veľmi podobné – vzoriek pozitívnych na koliformné baktérie bolo okolo 12%, hoci iba pol percenta z nich obsahovalo aj baktériu E. coli.

Prečo to aj napriek prísnejším pravidlám neprinieslo žiadaný výsledok? Pokračujte na nasledujúcu stranu.

Ak by ste si mysleli, že prevarenie vody zabije baktérie a akékoľvek choroboplodné zárodky, opäť sa mýlite.

Na to, aby nejaká voda z kohútika tiekla aj vo výške 12 kilometrov, musí byť prepravovaná v špeciálnych nádržiach. Pri pristátí tak lietadlu okrem paliva doplňujú aj zásoby vody, ktoré tam dovážajú nákladné autá. Podľa testov v roku 2015 je problém práve v nich. Keď sa porovnala pôvodná vzorka vody s tou, ktorá bola v nádrži auta, baktérií v nej pribudlo práve v ňom.

Niektoré z nich pravidelná dezinfekcia zabiť môže, ale určite to nezabije väčšinu,“ vyjadrila sa environmentálna vedkyňa Brenda Wiles. Preto nabudúce, keď si budete objednávať nápoje v lietadle, vám vrelo odporúčame dať si radšej balenú vodu, ako riskovať nepríjemné žalúdočné problémy.

Spoločnosť EasyJet dala pre DailyMail toto vyhlásenie. „Voda sa skutočne používa tak, ako to letuška prezradila. Ale všetko je v poriadku a nie je to škodlivé. Nie je žiadna šanca, aby došlo ku kontaminácii. Systém trubiek je nevrhnutý tak, aby sa to nikdy nestalo“, uisťovala spoločnosť EasyJet.

Aj na sociálnych sieťach sa objavili negatívne komentáre ku kvalite nápojov, ktoré sa podávajú počas letu v lietadle: “Káva je úplne nechutná, pretože nikto neumýva ten kontajner, v ktorom sa káva skladuje“, písalo sa v jednom z nich.

Stále máte ešte chuť na kávu počas letu?