Zverstvá z pivnice hrôzy: Neskutočný príbeh Elisabeth Fritzlovej, ktorú väznil jej otec 24 rokov!!!

9384

Kauza Rakúšana Josefa Fritzla, ktorý po bezmála štvrťstoročie väznil a sexuálne zneužíval vlastnú dcéru, pútal mimoriadnu pozornosť médií ako v alpskej republike, tak aj za jej hranicami. Prípad incestu, z ktorého vzišlo sedem potomkov, sa na verejnosť dostal 27. apríla 2008. O necelý rok neskôr poslal súd Fritzla na doživotie do väzenia.

Ako to ale celé začalo?

Dňa 28. augusta 1984 Rosemarie Fritzlová volá na políciu a nahlasuje, že jej 18-ročná dcéra Elisabeth Fritzlová je nezvestná.

Ťažko uveriteľný príbeh sa začal odvíjať v lete roku 1984.

Dlhé týždne o Elisabeth nikto nič nepočul a nakoniec jej rodičom nezostávalo nič iné, ako sa zmieriť s tým najhorším. Potom však rodina z ničoho nič dostala list, údajne od ich nezvestnej dcéry Elisabeth, v ktorom oznámila svojim rodičom, že ju rodinný život unavil a preto utiekla. Jej otec vypovedal pred policajným dôstojníkom, ktorý k nim domov prišiel, aby všetkých vypočul, že netuší, kde sa jeho dcéra nachádza. Uviedol, že sa pravdepodobne pripojila k nejakej náboženskej sekte, o ktorej často rozprávala. Ale Fritzl presne vedel, kde jeho dcéra je. Bola asi 20 metrov pod policajným dôstojníkom

28. augusta 1984 zavolal Fritzl svoju dcéru do suterénu rodinného domu. Prestavoval dvere do novozrekonštruovanej pivnice a potreboval od dcéry pomoc. Keď Fritzl dvere zasadil na svoje miesto, prinútil dcéru vojsť dnu. V pivnici ju omráčil chemikáliami a uväznil. Prinútil dcéru, aby matke napísala list, že sa pridala k náboženskej sekte. Nasledujúcich 24 rokov bola pivnica jedinou vecou, ktorú Elisabeth videla. O pár týždňov neskôr na ňu väčšina ľudí zabudla alebo sa zmierila s tým, že už nie je medzi živými…

Ale Josef Fritzl nezabudol… Ako to pokračovalo? Pokračujte na nasledujúcu stranu.

Každý deň o 21:00 chodil do pivnice

Manželke povedal, že ide kresliť plány strojov, ktoré príležitostne predával. Častokrát sa Fritzl z pivnice do rána nevrátil, ale jeho žena sa oňho nebála, lebo vedela, ako ťažko pracuje na svojej kariére. Nesmela za ním chodiť, ani mu nosiť jedlo, či nápoje. Fritzl začal neskôr svoju dcéru znásilňovať a naďalej pokračoval v nočných návštevách, ktoré začali už v dobe, keď mala Elisabeth 11 rokov!!! Dva roky od zajatia Elisabeth otehotnela, ale v 10. týždni tehotenstva potratila. Dva roky na to znovu otehotnela a v roku 1988 porodila dcéru menom Kerstin. O dva roky sa narodilo ďalšie dieťa, chlapec menom Stefan.

Kerstin a Štefan zostali so svojou matkou po celú dobu jej väznenia

Fritzl im nosil jedlo a vodu, ale mal jedinú podmienku. Elisabeth s deťmi museli byť ticho! Keď to porušili, zakaždým ich potrestal tak, že im zhasol svetlá a nedával im jesť. Vyhrážal sa im, že ak sa pokúsia utiecť, pustí im do pivnice jedovatý plyn. Nájomník, ktorý žil v rovnakom dome 12 rokov sa občas sťažoval na divné zvuky vychádzajúce z pivnice. Fritzl ho však ukľudňoval tým, že zvuky sú len výsledkom aktivity plynového vytápacieho systému.

Aj napriek tomu, v akých podmienkach Elisabetha žila, snažila sa svojim deťom zaistiť čo najnormálnejší život. Naučila ich základnú výchovu, ktorú sama mala a dala im základné vzdelanie v podobe písania a čítania. Behom 24 rokov porodila ďalších 5 detí. Jedno zostalo s ňou v pivnici, jedno zomrelo a ďalšie tri si Fritzl zobral so sebou. Svojej manželke povedal, že deti našiel neďaleko domu. Každé dieťa malo so sebou papierik s odkazom písaným Elisabeth, v ktorom písala, že sa nemôže postarať o svoje deti a prosí, aby ich Fritzl a Rosemarie vychovali.

19. apríla 2008 upadla Kerstin do bezvedomia a Fritzl súhlasil, aby ju ošetril lekár. Ako to pokračovalo? Pokračujte…

19. apríla 2008 upadla Kerstin do bezvedomia a Fritzl súhlasil, aby ju ošetril lekár

Elisabeth Fritzlovi pomohla dostať ju z pivnice. Po 24 rokoch po prvýkrát uvidela vonkajší svet na vlastné oči. Bola odvezená do Amstettenskej nemocnice, kde sa jej ujal Dr. Alebrt Reiter. Kerstin zlyhali obličky. Fritzl vysvetlil zdravotný stav svojej dcéry odkazom od Elisabeth. Avšak lekárskemu personálu sa zdal byť celý prípad podozrivý, a tak 21. apríla lekári upozornili políciu. Fritzl však povedal na polícii tú istú historku ako vtedy strážnikovi, ktorý stál len 20 metrov nad hlavou Elisabeth. To potvrdil i najnovším listom z januára 2008. Strážnikovi prišiel list podozrivý. Mal podozrenie, že bol mechanicky diktovaný a tak upozornil svojich spolupracovníkov.

O prípad sa začali zaujímať médiá

Elisabeth v pivnici videla reportáž o svojom otcovi. Prosila ho, aby s ním a svojimi deťmi mohla ísť do nemocnice. Fritzl súhlasil a manželke povedal, že sa Elisabeth rozhodla po 24 rokoch vrátiť. V nemocnici ho však zadržala polícia. Elisabeth tak v bezpečí domu mohla v kľude vypovedať o 24 rokoch hrôzy. Krátko po polnoci už mali policajti tri stránky výpovede. Behom noci z 26. na 27. apríla boli Elisabeth a jej deti prevzaté do starostlivosti. 28. apríla sa Fritzl priznal k väzneniu svojej dcéry a jej detí. Povedal policajtom, ako sa dostanú do pivnice. Rosemarie bola oboznámená s pravdou o tom, kde po celý čas jej dcéra bola. Predpokladá sa, že naozaj o ničom nevedela. 29. apríla potvrdili testy DNA, že otcom Elisabethiných detí je skutočne Fritzl. 1. mája sa uskutočnila tlačová konferencia, kde sa so všetkými informáciami mohla oboznámiť aj verejnosť. Čo nasledovalo? Pokračujte na nasledujúcu stranu.

Potom prebehlo niekoľko výsluchov a svedeckých výpovedí

Nasledoval súd. Fritzl sa najprv priznal k únosu, znásilňovaniu a incestu. Keď ale uvidel 11 hodinovú výpoveď Elisabeth z júla 2008, priznal sa 18. marca 2009 aj k zabitiu a zotročovaniu. Výpoveď dcéry ho zlomila. Už 19. marca 2009 bol vydaný rozsudok. Bol uznaný vinným z únosu, znásilňovania, zotročovania, incestu a zabitia. Za to bol odsúdený na doživotné odňatie slobody. Bol poslaný do väzenia so zvýšenou ostrahou.

Pozrite si aj priložené video

Po piatich rokoch

Elisabeth a jej 6 detí dostalo novú identitu a žijú v odľahlej dedine v Rakúsku ďaleko od médií. Kerstin miluje hudbu a módne oblečenie, má priateľa a trávi dni s vlastným pedagógom, ktorý učí ju a jej brata Stefana. Ten sa chce stať kapitánom lode a vidieť svet, ktorý mal ešte pred niekoľkými rokmi obmedzený na jednu páchnucu miestnosť.

Felix už prakticky zabudol svoj život v pivnici. Navštevuje miestnu školu spolu s deťmi, ktoré nevedia nič o jeho strašnej minulosti. Monika sa chystá ísť budúci rok na vysokú školu, Lisa pracuje na dokončení svojej maturity a Alexander sa chce stať strojárom.

Ich matka Elisabeth dostala od štátu dom v hodnote cca 805 tisíc eur, paušál 60 tisíc a dôchodok v hodnote 4 tisíc eur mesačne. Vydavatelia sa síce predháňali v ponukách na spísanie jej spomienok, ale ona ich milióny odmietla a vyhlásila, že jediné po čom túži, je pokoj pre rodinu.