Novinár v Bieloruskom detskom domove zachytil hrozivé fotografie. To čo sa mu podarilo zistiť, šokovalo celý svet

4186

Nie všetky deti a predovšetkým tie s nejakým mentálnym či fyzickým postihnutím, majú to šťastie, že môžu vyrastať so svojimi biologickými rodičmi. Tie deti, ktorých sa rodina vzdala, väčšinou  končia v detských domovoch, kde sa im nedostáva dostatočnej opatery, pozornosti a lásky.

Do jedného takého detského domova, ktorý sa nachádza v Bielorusku, presnejšie v hlavnom meste Minsk, zavítal novinár, ktorý však namiesto zachytenia kvalitnej starostlivosti a šťastných detí, uvidel niečo, na čo by radšej zabudol.

V každej postieľke ležali vychudnuté telíčka chorých detí. Sám reportér  prirovnával stav detí k obetiam nacistických koncentračných táborov, a ako môžeme vidieť, jeho slová neboli ďaleko od pravdy.

Fotografie chudých detí, ktoré tam novinár zaobstaral, následne zverejnil magazín Imena, čím šokoval bieloruskú verejnosť. List napríklad uviedol, že dvadsaťročná dievčina tam vážila iba 11,5 kilogramov.

Naštvaní čitatelia následne neváhali zábery chovancov prirovnať k obetiam nacistov.

„Ako keby ste boli v koncentračnom tábore Buchenwald,“ napísal jeden z čitateľov. „Ako je možné, že v strede Európy v 21. storočí nie je poriadne jedlo pre choré deti?“ Pýta sa v diskusii ďalší z nich.

„Najdôležitejšie je, že sú čisté a suché.“

Sirotinec oponoval tým, že podvýživa je spôsobená detskou krehkosťou a tým, že títo chovanci majú vrodené zdravotné problémy.

„Tieto deti nikdy nechodili. Sú neustále v posteli. Nemajú žiadne svaly,“ povedala riaditeľka sirotinca z mesta Červień Ella Borisová. „Ich nohy sú špachtle pokryté kožou,“ dodala. „Takéto dieťa nikdy nebude stáť a chodiť. Takže pre našu inštitúciu je najdôležitejším faktom to, že toto dieťa je čisté, suché, nakŕmené a dostáva včas lekársku pomoc.“.

Ako si tiež môžete na fotografiách všimnúť, zamestnanci tohoto detského domova sami fotografovi ukazovali, v akom stave deti sú, a aj napriek tomu, že sa spoločne s miestnymi lekármi snažili deťom pomôcť, bolo to bezvýsledné. Takmer všetky deti v tomto ústave trpia mozgovou obrnou, ťažkou mentálnou retardáciou a inými vrodenými vadami, ktoré im bohužiaľ neumožňujú nič iné, než ležať v posteli.

[dalsia_strana]

Tieto deti kvôli nedostatku pohybu však potrebujú iné jedlo, než to, ktoré sa dáva zdravým deťom, čo je najväčší problém tohoto detského domova.

Deti sú tu kŕmené bežným detským jedlom, ktoré je však pre nich krajne nevhodné, ich žalúdok nedokáže toto jedlo stráviť. Tiež by každé dieťa malo mať špeciálne vypočítané množstvo stravy, ktoré môže skonzumovať. K tomuto meraniu slúžia špeciálne prístroje, na ktoré však nie sú finančné prostriedky.

Lekári aj zamestnanci tohto detského domova sa o svojich pacientov starajú ako o vlastné deti, preto sa rozhodli obrátiť na médiá, aby na túto strašnú situáciu upozornili.

Fotografie sa dostali až do rúk úradníkov.

Tí zaistili, aby sa z mestského rozpočtu vyčlenila čiastka, ktorá by týmto chorým deťom mohla pomôcť k lepšiemu a vhodnejšiemu jedlu a lekárskej starostlivosti.

Video o deťoch žijúcich v tomto sirotinci si pozriete na ďalšej strane…