Prečo štípu KOMÁRE niektorých ľudí viac ako iných? TU je odpoveď!

2809

Spolu s teplým letným počasím prichádza aj invázia komárov, ktorí sú otravní a veľmi radi na nás útočia. Určite ste si však všimli, že na niektorých ľudí komáre sadajú viac a na iných menej. Prečo je to tak?

Komáre patria medzi hmyz, ktorý je nepríjemný a otravný. Okrem toho, že robia svrbivé štípance, môžu prenášať aj mnohé nebezpečné choroby. U nás sa tento druh hmyzu vyskytuje najčastejšie v teplých letných mesiacoch, kedy sa k nám dostávajú do bytov a domov veľmi jednoducho. Na niektorých ľudí však sadajú komáre omnoho viac, ako na ostatných.

Prečo?

Vyše 20% celej populácie patrí medzi ľudí, ktorí sú pre komárov atraktívnejší ako ostatní. A to omnoho viac, akoby ste si mysleli.

Existuje niekoľko faktorov, ktoré ovplyvňujú to, či sa komárom páčite alebo nie. Niektorým z nich sa dá predísť, iné ale ovplyvniť nedokážeme. V takýchto prípadoch mnohokrát nezostáva teda nič iné, než sa zamknúť v kúpeľni.

Tak teda prečo? Dozviete sa na nasledujúcej strane.

Komáre ľudí v skutočnosti nehryzú preto, že sú hladné.

Robia to kvôli tomu, že naša krv obsahuje bielkoviny a ďalšie zlúčeniny, ktoré potrebujú k produkcii vajíčok. Z toho dôvodu hryzú iba samice. Nebudeme to už ďalej odďaľovať. Poďme sa pozrieť na dôležité faktory, ktoré z vás môžu urobiť chutné lákadlo pre každú komáriu samicu.

Farba oblečenia

Medzi dôležité faktory, ktoré ovplyvňujú to, či na vás komár sadne alebo nie, je oblečenie. Ak preferujete tmavé farby, ako napríklad čiernu, tmavomodrú alebo hnedú, určite si vás komár vyberie skôr, ako niekoho, kto má napríklad žltú, oranžovú alebo ružovú farbu.

Oblečenie funguje najmä v neskorších popoludňajších hodinách. Komáre totižto používajú na zacielenie svojich obetí oči. Tmavá farba ich priťahuje viac ako svetlá, a preto, ak máte na sebe niečo tmavé, vyberú si skôr vás ako niekoho v svetlých odtieňoch.

Krvná skupina

Na rozdiel od farby oblečenia sa tu jedná o faktor, ktorý ovplyvniť nedokážeme. Komáre dokážu s veľkou pravdepodobnosťou rozpoznať našu krvnú skupinu, pretože 85% ľudí vylučuje látku, ktorá im túto identifikáciu umožňuje. Ak máte krvnú skupinu 0, šanca komárieho uhryznutie je u vás o 83% vyššia.

Možno sa čudujete, ako komár zistí, akú krv máte, no pre nich to je veľmi jednoduché. Zloženie chemických substancií na povrchu tela určuje práve krvnú skupinu človeka. Vďaka tomu to komár jednoducho zistí a vyberie si vás. Druhá, „najchutnejšia“, krvná skupina je A.

[dalsia_strana]

Alkohol, hlavne pivo

Vedeli ste o tom, že komáre sú tak trochu alkoholici? Milujú totižto pivo. Jedna štúdia zistila, že ľudia, ktorí vypili pivo, boli viac príťažliví pre komárov, ako tí, ktorí pivo nepili. Vedci si uvedomili, že to bolo kvôli zvýšenému obsahu etanolu v pote a teplote kože, ktorá sa zvýšila. Nie je však úplne isté, prečo sa títo šikovní škodcovia zameriavajú viac na ľudí, ktorí majú zvýšené promile alkoholu v krvi.

Hmotnosť/tehotenstvo

Medzi tehotnou ženou a človekom s nadváhou je samozrejme veľký rozdiel, nie však z pohľadu komára. Vyberá si totiž korisť s väčším objemom vydychovaného oxidu uhličitého. A práve tehotné ženy vydychujú až o 21% viac CO2 než ostatní ľudia.

Chémia tela

Komáre majú zrejme nos aj na niečo iné, ako len na oxid uhličitý. Priťahuje ich aj kyselina mliečna, kyselina močová, amoniak a iné látky, ktoré sa nachádzajú v pote. Rovnako majú radi aj to, keď je človek „horúci“ a je mu teplo. Ak teda cvičíte vonku a potíte sa, určite k sebe priťahujete omnoho viac komárov.

[dalsia_strana]

Vydychovanie

Možno je to pre vás čudné, no ľudia, ktorí vydychujú viac, sú pre komárov viac príťažliví. Je to kvôli tomu, že tento šikovný hmyz zaznamenáva oxid uhličitý až do výšky 45 metrov. Tým, že viac vydychujete, ste atraktívnejší.

Práve väčší ľudia vydychujú viac, a preto na tých komáre útočia ešte viac. Je potrebné poznamenať aj to, že oxid uhličitý vydychujeme nosom a ústami, čo vysvetľuje, prečo počujeme bzučanie komárov práve pri hlave.

Baktérie na pokožke

Je úplne normálne, že sa na našej pokožke nachádzajú rôzne baktérie. Avšak vďaka tomuto mikroskopickému životu, ktorý sa odohráva na našom tele, sa vytvára výrazná vôňa. Táto vôňa nás jednotlivo odlišuje od iných ľudí. Preto sú niektorí ľudia pre komárov omnoho viac príťažliví, ako iní.