“Robte si so mnou, čo chcete,” povedala umelkyňa: Čo ale nastalo potom, bolo nechutné a zvrátené

12086

Dnes sa pozrieme na príbeh srbskej umelkyne, ktorá vďaka svojmu umeniu bola skutočne celosvetovo známa. Jedného dňa jej však napadlo vyskúšať experiment, ktorý v tej dobe nemal obdoby, čo sa nakoniec skutočne vymklo spod kontroly.

Marina Abramović je naozaj jedinečnou umelkyňou, ktorej išlo vždy o to, aby svojimi projektmi ľudí pobúrila, až priam šokovala. Jedného dňa však prišla s nápadom, ktorý vyrazil dych takmer všetkým. V roku 1974 vytvorila projekt, ktorý nazvala Rhythm 0. Tento projekt bol ale skôr takým psychologickým experimentom, ktorý mal otestovať, ako ďaleko sú niektorí ľudia schopní zájsť.

Ľuďom dovolila, robiť si s ňou čo len chcú

A tak jedného dňa vošla do miestnosti, v ktorej sa nachádzalo celkovo 72 predmetov. Medzi nimi boli napríklad aj ruže, pierko, hrozno alebo med, ale rovnako sa na stole nachádzali aj prezervatív, bič, skalpel, pištole a jeden náboj.

Jej projekt bol verejný, takže sa na neho mohlo prísť pozrieť mnoho ľudí. Tí, ktorí projekt navštívili, si mohli s Marinou robiť čokoľvek len chceli a to po dobu 6 hodín.

Ako to teda dopadlo?