To musíte vidieť! Hudobník, ktorému robili operáciu mozgu, bol celý čas pri vedomí a hral na gitare!!!

2066

Keď Brad Carter, americký herec a hudobník podstúpil komplikovanú operáciu mozgu, po celú dobu zákroku bol pri vedomí a hral na gitare. Je to vôbec možné?

Bradovi Carterovi zistili lekári nádor na mozgu. Lieky však na tumor nezaberali, a preto sa rozhodli, že ho budú operovať. Operácia prebiehala šesť hodín, počas nej bol pacient pri vedomí a hral na gitare!!! Nádor na mozgu mu tlačil na pohybové funkcie, dôsledkom čoho sa mu začali triasť ruky a nedokázal plnohodnotne ovládať svoje končatiny.

“Ide o poruchu pohybového ústrojenstva, ktorá je špecifická pre určitú činnosť. V prípade Cartera to boli kŕče v prstoch na ruke. Kedykoľvek začal hrať na gitaru, jeho prsty zasiahla obrovská bolesť, priblížil hudobníkove problémy neurochirurg.

“V posledných 20 mesiacoch som nemohol vôbec hrať , a vďaka operácii som bol za pár minút v poriadku a mohol som si konečne brnkať na svoju gitaru,“ povedal hudobník a pokračoval: „Keď som po operácii po prvýkrát zahral na gitaru prvé akordy, bol to úžasný pocit. Úplne som sa vznášal.“

[dalsia_strana]

Neurochirurgovia zvolili k operácii metódu „rádiofrekvenčnej ablácie“, ktorá k odstráneniu patologických častí mozgu využíva rádiofrekvenčné prúdy.

Pacientovi sa na hlavu aplikuje špeciálny MRI skener k mapovaniu mozgu. Aby mohli lekári presne určiť oblasť mozgu, ktorá pacientovi spôsobuje ťažkosti, museli sa spoliehať na jeho bezprostredné reakcie.

“Preto musí byť pacient behom operácie pri vedomí“, povedal neurochirurg. „Musí nám dať okamžitú spätnú väzbu. Keď vstupujeme do jeho mozgu, dochádza k stimulácii na viac miestach. Preto hral Carter počas zákroku celý čas na gitare a my sme mohli vidieť, ako jeho prsty reagujú. Až keď sme presne lokalizovali ohnisko problému, mohli sme prejsť k samotnému zákroku.Lekári zaistili, aby pacient pri operácii necítil žiadnu bolesť. „Pacient bol len pod lokálnou anestéziou, čo znamená, že na miestach, kde boli prevedené rezy, boli pichnuté injekcie. Preto nič necítil.“

[dalsia_strana]

Hudobná dystonia postihuje 1% všetkých hudobníkov. „Carter zostal v nemocnici tri dni a po zákroku bol úplne v poriadku,“ povedal ošetrujúci lekár.

Dnešná medicína už dokáže hotové zázraky. Pozrite sa na video pod článkom a presvedčte sa sami!