Väzeň, ktorý utiekol z Alcatrazu, poslal FBI list po 50 rokoch od úteku. Čo v ňom stálo vás ohromí!

7534

Väznicu Alcatraz poznajú snáď všetci. Až do marca roku 1963 to bola tá najstráženejšia väznica v Spojených Štátoch. Posielaní tam boli len tí najnebezpečnejší kriminálnici. Nikoho by nikdy nenapadlo, že by sa niekto mohol pokúsiť utiecť a prežiť. Lenže potom prišiel na stanicu FBI veľmi podivný list…

Nedobytnosť Alcatrazu spočívala v tom, že väznica bola umiestnená na ostrove. To teoreticky znemožňovalo útek. Aj keby sa väzňom podarilo dostať cez mreže a silné múry, stále by pred sebou mali oceán.

Ani tento fakt ale neodradil 36 väzňov, ktorí sa o útek pokúsili. Má sa za to, že všetci zlyhali, hoci 3 z nich boli v roku 1962 veľmi blízko úspechu. Frank Morris a bratia John a Clarence Anglin boli najprv väznení v mnohých iných väzniciach. Zdalo sa však, že ich žiadne iné väzenia udržať nedokážu. Potom, čo sa už niekoľkokrát pokúsili o útek, boli prevezení do väznice Alcatraz – jednej z najhorších väzníc na svete.

Malo sa za to, že všetci traja muži zlyhali a zomreli.

Traja muži utiekli z Alcatrazu po tom, čo neúnavne celých 6 mesiacov rozširovali ventilačné otvory vo svojich celách. Boli naozaj vynaliezaví. Ku kopaniu použili najrôznejšie náradie, ako napríklad ukradnuté lyžice alebo vŕtačku vyrobenú z motora vysávača. Nakoniec sa ale údajne utopili v mori. Prefíkaná trojica bankových lupičov maskovala hluk hraním na Morrisovú fúkaciu harmoniku.

Všetky stopy starostlivo zametali a otvor v stene zakrývali kartónom.

Keď po šiestich mesiacoch namáhavého kopania konečne unikli zo svojich ciel, začali s výrobou raftu, na ktorom chceli odplávať z ostrova. Na výrobu raftu použili 50 plášteniek, ktoré spojili dohromady parou z trubiek. Z plášteniek si vyrobili aj záchranné vesty. Nakoniec si pred samotným pokusom o zdanlivo beznádejný útek vyrobili pár pádiel z kúskov dreva. Mysleli naozaj na všetko. Pri úteku nechali vo svojich posteliach umelé hlavy

Na hlavách boli prilepené skutočné vlasy, ktoré im poskytol väzenský holič.

Hlavy boli vyrobené z mixu toaletného papiera a mydla a natreté farbou. Akonáhle boli makety hláv na svojich miestach, preliezli muži 15 metrov dlhú rúrku a preliezli plot v neosvetlenej časti väznice. Potom nafúkli svoj pláštenkový raft a vydali sa po vode na cestu za slobodou. V tomto bode oficiálna história utečencov končí. FBI pri pátraní objavila zvyšky raftu a dospela k záveru, že sa všetci traja utopili a telá boli odnesené prúdom do Tichého oceánu.

Počas ďalších rokov sa objavilo množstvo náznakov, že bol pokus o útek troch kamarátov úspešný.

V roku 2012 rodina Anglina vyhlásila, že bratia prežili, aj keď zvyšok rodiny s nimi prerušil kontakt. Na tejto fotografii sú údajne zachytení dvaja z utečencov v roku 1975:

To najdôležitejšie sa však stalo v roku 2013. Vtedy dorazil na stanicu FBI list podpísaný jedným z bratov – Johnom. 50 rokov po úteku napísal John list, v ktorom navrhuje, že sa dobrovoľne nechá uväzniť, pokiaľ mu FBI zabezpečí lekársku starostlivosť, ktorú v tom čase nutne potreboval.

Chcete vedieť, či bol list naozaj od Johna? A čo v liste stálo? Pozrite sa na video na druhej strane.

V liste stálo:  Volám sa John Anglin. V júni 1962 som utiekol z Alcatrazu spolu s mojím bratom Clarencom a Frankom Morrisom. Mám 83 rokov a som v zlom stave. Mám rakovinu…” John ďalej oznamuje, že jeho brat je už mŕtvy a pochovaný pod iným menom. Ďalej prosí o lekársku starostlivosť výmenou za svoje dolapenie. Tej sa mu však nedostalo – čoskoro po odoslaní listu totiž zomrel. List bol dôkladne skúmaný a testovaný, závery sú však „nepresvedčivé“. John zomrel krátko po odoslaní listu (ak to bol naozaj on), a tak nám pravdu o úteku z najstráženejšej väznice na svete už nikto neprezradí.

Sľubované video je tu: