Vedec nainštaloval kamery do blízkosti černobyľskej elektrárne. Keď si prehral záznam, okamžite kontaktoval vládu

5850

Je sobota 26. apríla 1986 a zamestnanci černobyľskej jadrovej elektrárne vykonávajú svoju pracovnú náplň ako obvykle. Teda aspoň sa to tak zdalo, kým sa nestalo jedno z najväčších nešťastí 20. storočia.

Havária sa stala vo štvrtom bloku černobyľskej jadrovej elektrárne. Počas riskantného pokusu došlo v Černobyle k prehriatiu a následnej explózii jedného z reaktorov. Jadro reaktora, bezpečnostné systémy a väčšina konštrukcií nesúcich jadro boli zničené alebo ťažko poškodené. Okolie reaktora bolo kontaminované aktívnymi úlomkami jadra a kusmi palivových tyčí.

Na tento deň nezabudne celý svet.

Jedno je však isté. Ako hrozné boli účinky tejto havárie na ľudské zdravie, fauna a flóra okolo elektrárne sa s únikom radiácie vyrovnala veľmi dobre. Dôkazy o tom poskytli videonahrávky, ktoré nakrútil jeden z uznávaných expertov z oblasti rádioekológie.

Sergey Gashchak je uznávaným expertom v oblasti rádioekológie a hlavným predmetom jeho záujmu je oblasť okolo Černobyľu. Vedec rozmiestnil v blízkosti odstavenej elektrárne (november 2000) kamery, aby zistil, aké a či vôbec sa tu vyskytujú druhy zvierat. Z jeho záberov vám naskočí husia koža!

Sergey Gashchak inštaluje fotopasce na miesta, kde registruje zvýšený pohyb zveri. A zistil, že (nielen) veľkým cicavcom sa v divokej prírode takmer bez ľudí veľmi darí.

[dalsia_strana]