Slepačie vajcia sú obľúbenou pochúťkou už odpradávna. Sú dôležitou potravinou vďaka obsahu vitamínu D v žĺtku a bielkovinám v bielku. Konzumácia vajec pomáha rastu a vývoju detí, sú prevenciou rakoviny a srdcových chorôb. Patria ale medzi to všetky vajcia, ktoré kúpime v obchode?
Nie je to tak dávno, kedy boli sliepky bežným domácim zvieraťom a niekde na vidieku to platí stále. Už to ale nie je pravidlo, skôr jeho výnimka; domáce zvieratá potrebujú starostlivosť a na to sú potrebné čas a peniaze. V prípade sliepok tiež záhradku alebo malý kúsok zelene.
Prečo to všetko? Aby vajcia boli skutočne dobré a prínosné pre ľudské zdravie. A ako vlastne spoznáte, že ste kúpili zdravé vajíčko? Je to jednoduché; „rozklepnite“ ho a pozrite si žĺtok. Jeho farba vám prezradí, v akých podmienkach vyrastala sliepka, ktorá ho zniesla.
Na obrázku vidíte tri vajcia a každé z nich má inú farbu žĺtka. Teraz vám vysvetlíme, čo to znamená.
[dalsia_strana]
Tmavo oranžový žĺtok (vľavo)
Áno, vajcia s takýmto žĺtkom sú skutočne od sliepok chovaných v prirodzenom prostredí a vhodnom kurníku. Okrem obilia mali prístup aj k čerstvej tráve a hmyzu.
Svetložltý žĺtok (v strede)
Kŕmené sú tieto sliepočky iba zrnom. To potom tiež vypovedá o kvalite ich vajec.
Svetlo oranžový žĺtok (vpravo)
Sliepky, ktoré nesú také vajíčka, sú chované v lepších podmienkach než poskytujú veľkochovy. Tieto veľké hydinové farmy sa aspoň snažia umožniť kurčatám a sliepkam pobyt vonku na slnku a vzduchu. Dôvodom, prečo nie je žĺtok tak oranžový, ako u domácich sliepok, je ten, že bývajú kŕmené iba zrnom, teda chýba bielkovinová zložka – hmyz.