VIDEO nepríjemného zlozvyku: Čo sa v skutočnosti deje pri pukaní prstov na rukách?

3611

Pukanie prstov nie je také jednoduché a neškodné, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Pukanie prstov: dôsledky

Aktivita, ktorú mnohí považujú za úplne neškodnú, ale iní zase prudko oponujú so slovami, že najmä kvôli nej sa ľudia môžu stretnúť s viacerými zdravotnými problémami. Nekonečná debata o škodlivosti pukania prstov sa začala už pred niekoľkými desiatkami rokov a vedcom sa odvtedy podarilo úspešne absolvovať stovky experimentov zameraných na to, či si človek pukaním prstov môže zarobiť na artrózu alebo je to iba mýtus.

Azda najdlhší a najprepracovanejší experiment podstúpil istý Donald Unger, ktorému pukanie prstov učarovalo až do takej miery, že sa mu začal aktívne venovať každučký deň počas dlhých 50 rokov. Na porovnanie obidvoch rúk zakomponoval do testu podmienku, že si každý deň niekoľkokrát pukne prsty iba výhradne na ľavej ruke, aby po rokoch mohol okamžite zistiť, aké následky mal jeho zlozvyk. Podľa jeho výpočtov si za ten čas pukol prsty ľavej ruky približne 18 520 krát, ale ani to nezapríčinilo viditeľnú zmenu, nadmerné trasenie alebo akýkoľvek iný zdravotný nedostatok v porovnaní s nedotknutou pravou rukou.

Portál Vox sa preto rozhodol, že pukanie prstov konečne uvedie na správnu mieru a natočil o ňom viac ako minútové video, ktoré nielenže vysvetľuje, čo sa vo vnútri ruky deje, ale zobrazuje moment puknutia aj pod röntgenovým žiarením. Zjednodušene povedané, charakteristický zvuk puknutia zapríčiňuje synoviálna tekutina, spoločne s oxidom uhličitým a kyslíkom, ktoré počas toho, ako rozťahujeme kĺb, vytvárajú podklad, vďaka čomu vytvárajú bubliny, aby ich človek následne puknutím prstov praskol a vytvoril tak (ne)príjemný zvuk. Ako si na tom ty, holduješ praskaniu prstov alebo si radikálne proti?

VIDEO na nasledujúcej strane: