Skutočná Šípková Ruženka: Kvôli vzácnemu syndrómu prespí aj 3 dni!

1223

Mladá žena trpí neuveriteľne vzácnou poruchou, ktorá spôsobuje nepretržitý spánok po dobu niekoľkých dní alebo týždňov. Kleine-Levinov syndróm prichádza bez varovania.

Každý z nás miluje spánok. Každý z nás miluje dni, kedy sa len bezstarostne váľame v posteli a nemusíme robiť vôbec nič. Potom zaspíme a prebudíme sa v moment, kedy náš mozog a naše telo dostanú signál. Dokážete si ale predstaviť, že by ste teraz zavreli oči, zaspali a prebudili sa napríklad o týždeň?

Mladá Hermione Cox-Denning z mesta Aberystwyth vo Walese sa rozhodla prehovoriť o niečom, o čom mnohí nevedia, no ona s tým bojuje celý život – Kleine-Levinov syndróm.

Vráťme sa ale na začiatok…

Počas študentských čias sa vám niekoľkokrát stalo, že ste po preflámovanej noci so spolužiakmi nevstali na prednášku a vyvaľovali ste sa v posteli. Toto ničnerobenie však trvalo určite len niekoľko hodín. Viete si ale predstaviť, že by to trvalo 3 dni? A nebolo by to vedome? Tak presne toto je syndróm, ktorým Hermione trpí.

Táto mladá dievčina bohužiaľ nedokáže určiť to, ako dlho bude spať.

Hermioea Cox-Dennig totiž trpí naozaj zvláštnou chorobou. Keď sa u nej prvýkrát prejavila, Hermione spala týždeň vkuse, nepotrebovala piť, jesť a ani si dôjsť na záchod. Mnohí si mysleli, že ide o obyčajnú chrípku alebo depresiu, ale išlo o oveľa vážnejšiu vec.

Svoj spánok neovplyvní

Hermione pochádza z Aberystwyth vo Walese a trpí syndrómom Šípkovej Ruženky. Ten spôsobuje obrovskú spavosť a človek, ktorý týmto syndrómom trpí, dokáže prespať aj niekoľko dní vkuse. Najčastejšie sa paradoxne vyskytuje tento syndróm u chlapcov, teda je obrovskou náhodou, že ním trpí aj Hermione. Stavy sú oveľa horšie v moment, kedy pije alkohol. Od tej doby sa musela naučiť kontrolovať. Akonáhle by vypila viac ako dva drinky, pravdepodobne by spala viac ako týždeň.

Možno si hovoríte, že spánok je naozaj skvelý a že by ste taký syndróm chceli mať. Pravda je však taká, že vám takýto syndróm dokáže poriadne skomplikovať život. Hermione rada viedla spoločenský život, čo teraz bohužiaľ kvôli syndrómu nemôže. Musí sa tiež poriadne snažiť dostať túto chorobu pod kontrolu, inak nebude moc študovať univerzitu. A čo potom práca?

Jej príbeh si môžete pozrieť v tomto videu: